Zaujímavosti

Najkratšie žijúce zviera na svete je Mayfly (májovka). Dožije sa len 24 hodín. Mayfly sa rozmnožuje a potom zomrie počas tohto krátkeho 24-hodinového obdobia života. Niektoré druhy Mayfly žijú len 8-10 hodín.

Mravce kolonizovali takmer každú pevninu na Zemi. Ich populácia sa odhaduje na 107 - 108 miliárd v porovnaní s cca. siedmimi miliárdami ľudí na planéte.

Taipan menší je najjedovatejší had na svete. Jedno uhryznutie obsahuje dostatok jedu na zabitie najmenej 100 dospelých mužov a môže zabiť v priebehu iba 30 minút, ak sa nelieči. Veľmi zriedka sa však dostanú do kontaktu s ľuďmi. 

Najhlasnejšie zviera na svete je len 2 cm dlhá kreveta. Pištoľová kreveta (ako sa nazývajú) dokáže zacvaknúť klepeto tak rýchlo, že vytvorí bublinu, ktorá splaskne a vytvorí zvukový výbuch, hlasnejší ako sonický tresk lietadla Concord. Rázová vlna môže dosiahnuť 230 decibelov, čo je tiež hlasnejšie ako zvuk výstrelu. Splasknutá bublina na zlomok sekundy tiež generuje teplotu až
4 400 °C - takmer takú horúcú ako slnko a tým zabije korisť.

Kolibríky sú jediné známe vtáky, ktoré vedia lietať aj dozadu. Často to robia, keď sa vzďaľujú od kvetov 

Ropušník tŕnistohlavý je schopný vystreliť krv z vlastných očí až do vzdialenosti 90 cm. Pomerne bizarný a nechutný čin je obranným mechanizmom na zmiatnutie predátorov. Ich krv obsahuje chemikáliu, ktorá je škodlivá pre predátorov, a toto nie je jej jediný trik - ropušníky sú tiež schopné nafúknuť svoje telá až na dvojnásobok ich veľkosti, aby odplašili čokoľvek, čo im príde do cesty.

Najsmrteľnejším zvieraťom na svete nie je žralok, medveď alebo tiger, ale niečo oveľa menšie - komár. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zomrie každý rok 725 000 ľudí na choroby prenášané komármi, ako je malária, horúčka dengue a žltá zimnica. Možno ich tiež nájsť takmer v každej časti sveta, čo ešte zvyšuje riziko, ktoré predstavujú pre ľudí.

Plameniaky nie sú ružové. Narodia sa šedivé, ich strava, ktorú tvoria slané krevety a modrozelené riasy obsahuje prírodné ružové farbivo nazývané kantaxantín, vďaka ktorému sa ich perá zafarbia na ružovo. Plameniaky v zoologických záhradách často strácali svoje sfarbenie, kým im chovatelia nedoplnili stravu.

Vydry sa počas spánku "držia za ruky", aby sa od seba nevzdialili. Je to veľmi roztomilé. Pozrite sa :)

Delfíny úmyselne manipulujú so štvorzubcami, ktoré uvoľňujú toxíny ako obranný mechanizmus. Tieto toxíny môžu byť vo vysokých dávkach smrteľné, ale majú aj narkotické účinky - a sú to silné halucinogénne látky, ktoré delfíny, ako sa zdá, majú radi. Na videu uvidíte, ako sa dotýkali švorzubcov a potom plávali tesne pod vodnou hladinou, očividne "hypnotizovaní" svojím vlastným odrazom na hladine vody.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky