Jašterica filipínska

Jašterica filipínska (Hydrosaurus pustulatus) - známa aj pod menom jašterica chocholatá, plachetnicová, vodná alebo morská.
VZHĽAD
Jašterice filipínske sú veľké a zvyčajne dorastajú do jedného metra vrátane chvosta. Tieto jašterice zvyčajne vážia okolo 2 kg. Okrem toho má tento druh jašterice jedinečnú vlastnosť, ktorou je hrebeň alebo "plachetník", čo je vzpriamená časť tela, ktorá sa nachádza od koreňa chvosta po spodnú časť chrbta. Tento hrebeň alebo plachetník sa používa nielen na to, aby pomáhal pri efektívnom plávaní vo vode, ale tiež sa predpokladá, že pomáha pri schopnosti jašterice predvádzať teritoriálne prejavy a vyhrievať/chladiť sa v rôznych prostrediach. Hrebeň tiež spôsobuje, že telo jašterice filipínskej vyzerá ako plachta. Telo a chvost jašterice filipínskej je prevažne valcovité. Pokiaľ ide o sfarbenie, jašterice filipínske sú tmavozelené a hnedé, pokiaľ ide o ich kožu, a môžu mať aj žlté škvrny na zadnej strane tela a tiež v blízkosti hlavy.
VÝSKYT
Jašterica filipínska žije na niekoľkých ostrovoch, ktoré tvoria Filipíny v Novej Guinei a v niektorých častiach východnej Indonézie. Jašterica filipínska žije v tropických zalesnených biotopoch v blízkosti vody, ako sú rieky , brehy riek, ryžové polia a mangrovníky. Uprednostňuje sladkovodné plochy, ale niekedy ju nájdeme aj v blízkosti skalnatých oblastiach a v blízkosti potoka.
POTRAVA
Filipínske jašterice sú všežravce a okrem hmyzu a kôrovcov jedia aj rastliny vrátane listov a ovocia. Mladé jašterice začínajú uprednostňovať mäso viac ako rastliny, ale rovnováha prichádza s vekom. Ich strava sa dá ľahko replikovať, a preto sú cieľom zberateľov exotických domácich zvierat, no nie sú tak učenliví v porovnaní s inými jaštericami. Všežravá strava tejto jašterice sa odráža aj v jeho relatívne jednoduchom zložení chrupu, konkrétne zadnými zubami v papuľke. Výsledkom je, že jašterica nemôže byť primárne mäsožravec, pretože jej zuby na to neboli navrhnuté.
SPRÁVANIE A ROZMNOŽOVANIE
Je vynikajúci plavec a má sploštené prsty na nohách, čo spolu s menšou hmotnosťou jejmu umožňuje behať po vode. Dospelá jašterica filipínska si zvyčajne nezachováva menšiu hmotnosť a stráca schopnosť behať po vode, ale tieto sploštené prsty na nohách využíva na plávanie veľmi efektívne. Sploštené prsty majú tiež strapce, ktoré sa dajú použiť na plávanie a beh po vode, ako už bolo spomenuté. Vo vode dokáže zadržať dych až na 15 minút.
Jašterica filipínska má tiež jedinečnú fyzickú vlastnosť, ktorou je zakrpatené oko (ktoré je tiež známe ako parietálne alebo epifýzové oko) na vrchu lebky jašterice, ktoré dokáže rozpoznať rôzne uhly svetla zo slnka a predpokladá sa, že sa používa na nájdenie smeru úteku.
Jašterice filipínske sa rozmnožujú pohlavným rozmnožovaním a rozmnožujú sa iba raz za rok s potenciálne viacerými znáškami vajec. Aby mohli samice jašterice filipínskej po párení a narodení naklásť vajíčka, vyhrabú si v pôde v blízkosti svojich vodných biotopov relatívne plytké diery a tieto vajíčka potom inkubujú približne dva mesiace. Vajcia sa potom počas obdobia dažďov vyliahnú mláďatá, ktoré sa v skutočnosti rodia s prirodzenou rýchlosťou a obratnosťou, ktorá im umožňuje vyhnúť sa predátorom behaním po vode na rozdiel od dospelých jašteríc, ktoré plávajú. Tieto samice jašterice filipínskej sú schopné zniesť niekoľko znášok vajec ročne, z ktorých každá môže obsahovať 2 až 8 vajec.
ČLENENIE
KRÁĽOVSTVO - zvieratá
KMEŇ - chordáty
PODKMEŇ - stavovce
TRIEDA - plazy
RAD - leguány
ČELAĎ - agamovité