Jašter krvilačník

17.06.2022

Jašter krvilačník (Calotes versicolor) známy aj ako orientálna jašterica záhradná.


VZHĽAD

Patrí medzi tropické stromové jaštery. Má dlhý chvost a končatiny. Tieto jaštery necicajú krv, ako sa o nich hovorí, ale môžu meniť farbu od sivastohnedej až po červenú. Dospelý jedinec môže merať až 34 cm. 

VÝSKYT

Jašter krvilačník je pomerne bežný v Ázií.. Zdá sa, že sa dobre prispôsobuje ľuďom, a preto nepatrí medzi ohrozené druhy. Bežne sa vyskytuje medzi podrastom v otvorených biotopoch vrátane vysoko položených mestských oblastí. V Číne ich však ľudia pravidelne zabíjajú, vďaka čomu sú čoraz vzácnejšie 

POTRAVA

Jeho stravu tvorí najmä hmyz ako sú cvrčky, kobylky, mravce ale aj malé stavovce ako napríklad hlodavce a iné menšie jaštery. Má zuby, ktoré sú určené na uchopenie koristi, ale nie na jej trhanie. Korisť teda po omračení prehĺta celú. Niekedy sa mladé alebo neskúsené jedince môžu udusiť korisťou, ktorá je príliš veľká. Príležitostne sa krmí aj rastlinstvom. 

SPRÁVANIE A ROZMNOŽOVANIE

Samce sa počas obdobia rozmnožovania (máj až november) stávajú vysoko teritoriálnymi. Dotieravých samcov odrádzajú rozjasňovaním ich červených hláv a robením "kľučiek". Každý sa snaží zaujať samičku tým, že si nafúkne hrdlo a upozorní na svoju pekne sfarbenú hlavu. Samica nakladie  asi 10 - 20 vajec zahrabaných vo vlhkej pôde. Vajíčka sú dlhé, vretenovité a pokryté kožovitou šupkou. Liahnu sa asi za 6-7 týždňov. Sú schopné rozmnožovania vo veku približne 1 roka.

ČLENENIE

KRÁĽOVSTVO - zvieratá
KMEŇ - chordáty
PODKMEŇ - stavovce
TRIEDA - plazy
RAD - leguány
ČELAĎ - agamovité

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky