Anoli červenokrký

Anoli červenokrký (Anolis carolinensis) - zvyknú ich volať americkými chameleónmi.
VZHĽAD
Anoli majú dva výrazné znaky, a to rozšírené prsty a krčný lalok, tvorený na spodku krku voľným kožným záhybom. Lalok vedia značne roztiahnuť sklopením dlhého chrupavkovitého výrastku, ktorý im vyrastá na chrbtici blízko krku. Lalok používajú ako výstražné bojovné znamenie, najmä keď sa blíži nepriateľ, prípadne samec toho istého druhu. U samíc sa laloky vyskytujú len zriedka.
Na spodku prstov má "podušku", ktorá im pomáha pri šplhaní po stromoch. Premnohé drobulinké háčiky tejto podušky sa zachycujú o nerovnosti povrchu. Anoli je preto schopný vyšplhať sa aj po špinavej okennej tabuli, hoci po čerstvo umytej by sa mu nohy šmýkali.
Anoli dorastajú na dĺžku až 8 cm, pri narodení majú dĺžku približne 25 mm. Samice sú zvyčajne menšie. Majú dlhé chvosty, ktoré tvoria vac ako polovicu celkovej dĺžky ich tela.
Čo sa týka sfarbenia anoli, ich farba sa pohybuje od zelenej až po sivú, alebo niekedy aj kombinácia oboch.
VÝSKYT
Žije v Spojených štátoch okolo Mexického zálivu. Je to primárne stromová jašterica. Najčastejšie obýva stromy a kríky, kde je korisť ľahko dostupná. Niekedy ich nájdeme aj na vysokých trávnatých plochách.
POTRAVA
Sú to hmyzožravce, ktoré si radi pochutnávajú na širokej škály hmyzu - jedia chrobáchov, muchy, pavúky a článkonožce. Občas zjedia aj mäkkýše, obilie a semená.
SPRÁVANIE A ROZMNOŽOVANIE
Sú to ostražité, zaujímavé a neškodné zvieratá. Asi preto sú aj tak obľúbené medzi ľuďmi. Tísíce týchto jašterov nakupujú obchodníci z celého sveta, aby ich mohli predať deťom ako domácich miláčikov. V zajatí však prežijú iba pár týždňov a len zriedka sa dožijú jedného roka. Aj vo voľnej prírode sa dožívajú prekvapivo krátkeho veku - priemerne asi 10 mesiacov. Dá sa preto povedať, že majú najkratší život spomedzi plazov. Len za ideálnych podmienok sa môžu dožiť dvoch rokov. Niektoré iné druhy anoli sa však dožívajú aj dlhšie veku.
Anoli sú aktívni cez deň. U samcov aj samíc je väčšina dňa venovaná hľadaniu potravy. Ich správanie sa mierne mení počas obdobia rozmnožovania, keď samce venujú viac času sociálnym interakciám, ako je dvorenie samíc.
Anoli je vybavený určitými komunikačnými signálmi už od narodenia. Väčšina komunikácie zahŕňa kývanie hlavou, hryzenie krku alebo používanie laloku.
Množia sa približne štyri až päť mesiacov v roku, zvyčajne od apríla do augusta. Samce chránia svoje páriace sa partnerky pred inými dotieravými samcami. Obdobie tehotenstva je rôzne, ale trvá približne 5 až 7 týždňov. Samica znesie za rok 6 až 9 vajec. Na rozdiel od iných druhov jašterov, anoli neopúšťajú svoje miesto liahnutia.
ČLENENIE
KRÁĽOVSTVO - zvieratá
KMEŇ - chordáty
PODKMEŇ - stavovce
TRIEDA - plazy
RAD - jašterotvaré
ČELAĎ - polychrotidae
ROD - anoli