Alkovec drobný

Alkovec drobný (Alle alle) - jeden z najmenších druhov morských vtákov.
VZHĽAD
Sú to 19 až 23 centimetrov veľké vtáky s priemerným rozpätím krídel 40 cm. Vážia 140 až 152 gramov a majú krátke okrúhle telo s malým vrabčím zobákom.
V zimnom období majú výrazne čiernobiele sfarbenie - čierny zobák a čierny krk, lesklé čierne chrbtové časti a chvost, biele prsia a brucho a čierne nohy. V lete sfarbenie na prsiach vybledne do "sadzovej" hnedej farby a na lícach, brade a hrdle sa tiež tvorí hnedé perie.
Majú malé krídla prispôsobené vode, hrubé telá a veľké chodidlá. Majú husté vodeodolné operenie, ktoré izolujú hlavné orgány a zabraňujú stratám tepla a silné kosti, ktoré odolávajú tlaku vody. Ich telá sú vysoko prispôsobené na nízke teploty.
VÝSKYT
Hniezdi za polárnym kruhom a na prezimovanie sa sťahuje do severného Atlantického oceána, kde je hojný výskyt planktónu. Často sa zjavuje aj pri pobrežiach, kam ho zvyčajne zaženú veľké zimné búrky. Jednotlivci sú zriedkavo zalietavajú oveľa južnejšie, až po Kubu a Kanárske ostrovy.
Žijú na mori alebo na oceánskych frontoch. Prichádzajú na breh, aby sa rozmnožili a vtedy hľadjú skalnaté svahy alebo útesy.
POTRAVA
Alkovce sú mäsožravce, živia sa kôrovcami, mäkkýšami, malými rybami, no prežitie závisí hlavne od planktónnych kôrovcov.
Majú zvýšenú schopnosť ukladať si kyslík vo svojich tkanivách, takže môžu používať anaeróbne dýchanie (dýchanie bez kyslíka) pri dlhých ponoroch za potravou. Pri prenasledovaní koristi sa často ponoria 40 metrov pod hladinu. Používajú svoje krídla na pohyb vo vode tak, že nimi mávajú tam a späť. Tento letový pohyb je nezvyčajný, ale alkovce drobné majú malé, tuhé krídla, ktoré sú prispôsobené na tento typ pohybu pod vodou. Zvyčajne sa kŕmia cez deň, keď je planktón viditeľnejší. Alkovce drobné majú navyše výnimočné videnie pod vodou.
SPRÁVANIE A ROZMNOŽOVANIE
Je to spoločenský druh vtákov, ktorý zvyčajne žije v malých skupinách a hniezdi v kolóniách. Na komunikáciu používajú "volanie", pomocou ktorého dokážu identifikovať partnera. Medzi ďalšie hlasové prejavy patrí poplašné volanie, ktoré naznačuje, že predátori sú blízko. Ďalšou formou komunikácie je reč tela. Alkovce zvesia hlavu nadol, keď vstupujú do hniezdneho územia, aby naznačili pasivitu a neagresivitu.
Samce sa približujú k samciam a používajú svoj hlas, aby tak upútali pozornosť samíc. Alkovce sú monogamné a množia sa sezónne. Na mieste hniezdenia vytvárajú párové "vzťahy", ktoré trvajú niekoľko rokov. Aj keď sú monogamné, zistilo sa, že samice sa niekedy rozmnožujú s inými samcami, keď je ich partner mimo kolónie.
Hniezdo sa skladá z vrstvy kamienkov, ktoré vedu od vchodu priehlbiny, kde je znesené vajíčko. Pri vchode je zvyčajne položený veľký kameň, ktorý im slúži na vzlietnutie. Hniezdo bráni samec. Vajcia sú veľmi veľké, v priemere majú dĺžku 4 až 5 cm a vážia okolo 30 gramov. Inkkubačná doba zvyčajne trvá 29 dní a vajíčka sa začnú liahnuť štyri dni po objavení prvej prasklinky. Dvadsaťsedem dní od vyliahnutia vylietavajú z hniezda. Pohlavnú dospelosť dosahujú vo veku od 3 rokov a množia sa vo veku 8 rokov.
ČLENENIE
KRÁĽOVSTVO - zvieratá
KMEŇ - chordáty
PODKMEŇ - stavovce
TRIEDA - vtáky
RAD - kulíkotvaré
ČELAĎ - alcidae
ROD - alkovec