Aligátor severoamerický

Aligátor severoamerický (Alligator mississippiensis) - ako jeho meno napovedá, pochádza zo Severnej Ameriky.
VZHĽAD
Severoamerický aligátor je najtmavším aligátorom v rodine krokodílov. Ako mláďa je zvyčajne čierny so žltými krížovými pásmi. V dospelosti však žltá farba vybledne a aligátor ostane olivovo čierny.
Je to najväčší plaz v Spojených Štátoch. Aj keď je dosť veľký, jeho končatiny sú relatívne krátke a hrubé, aby mu pomohli plávať. Ďalším charakteristickým znakom sú jeho čeľuste. Má ich pomerne široké. V nich má na každom boku jamku, do ktorej zapadne veľký hryzák (štvrtý zub), keď sa papuľa zatvorí. Má približne 80 zubov rovnakej veľkosti, ale pretože sa zuby lámu, opotrebúvajú alebo vypadajú, zuby sa mu rýchlo vymieňajú počas celého života.
Mladý aligátor je dlhý približne 23 cm a v dospelosti môže merať až 360 cm a jeho priemerná hmotnosť je 150 kg.
VÝSKYT
Ako už jeho meno napovedá, pochádza zo Severnej Ameriky. Vyskytujú sa od Severnej Karolíny, na juhu vo Floride až po západ po Texas.
Aligátor severoamerický sa najčastejšie vyskytuje v sladkovodnom prostredí kvôli nízkej tolerancii soli. Žije v močiaroch, riekach, rybníkoch či lagúnach. Je známy tiež tým, že okupuje umelé vodné stavby, ako sú bazény, rybníky a priehradné jazera v mestských a prímestských oblastiach. Hoci aligátora občas vídať aj na súši, je to predovšetkým vodný tvor.
POTRAVA
Strava aligátora je pestrá. Čím je väčší, tým viac dokáže zjesť. Počas štádia života mláďat, aligátor konzumuje väčšinou malé ryby, hmyz, raky a bezstavovce a iné malé živočíchy. Väčšie sa živia hadmi, korytnačkami a väčšími rybami. Keď aligátor dospeje, začne požierať väčšie cicavce ako je napríklad dobytok, vysokú zver alebo prasatá. Usilujú sa ich zavliecť do hlbokej vody, aby ich utopili. Vytrhávajú z obete kusy tela tým, že sa rýchlo otáčajú okolo svojej osi a odtrhnú všetko, čo držia v pysku. Korytnačky však rozdrvia svojimi čeľusťami na beztvarú masu.
SPRÁVANIE A ROZMNOŽOVANIE
Severoamerické aligátory sú spoločenské zvieratá a žijú v skupinách. Mláďatá sú sociálnejšie ako dospelí. Novo vyliahnuté mláďatá majú tendenciu zostať spolu, ako ochrana proti potenciálnym predátorom. Dospelí jedinci majú tendenciu obývať skôr menšie, úzko prepojené skupiny. Ich aktivity prebiehajú denne a sezónne, najaktívnejšie sú na jar. Rev dospelých samcov sa nesie na jar po močaristej krajine do diaľky dvoch aj viac kilometrov. Pri revaní sa telo samcov chveje. Dvíhajú sa pritom na nohách a potom pomaly klesajú späť. Vtedy vystrekujú zo žliaz nachádzajúcich sa pri bokoch čeľuste silne zapáchajúcu tekutinu. Hlasné revanie a zápach slúžia na prilákanie samice.
Samica začína stavať hniezdo začiatkom leta. Vyberie vhodnú oblasť, ktorá už má trosky, lístie, blato a vegetáciu. Potom začne staviať hniezdo pomocou chvosta. Po znesení vajíčok zakryje hniezdo, aby bolo chránené. Nesedí na vajíčkach, lebo by ich mohla rozdrviť. Samica aligátora je jediným rodičom, ktorý prejavuje rodičovskú starostlivosť o potomstvo. Samec neinvestuje žiadny čas ani námahu, ale ostáva blízko hniezda. Samica chráni svoje mladé - od vyliahnutia po prvý rok ich života.
Kvôli koži sa na aligátory poľovalo v takej miere, že sa ich počet veľmi zredukoval. Vo väčšine oblastí sú dnes aligátory chránené zákonom a na niektorých miestach nie je vôbec prípustné ich zabíjať.
Aligátory niekedy zablúdia v noci do osídlených oblastí alebo centier miest a nevedia nájsť spiatočnú cestu. Občas aligátor vystriehne psa a zabije ho, alebo čo je menej časté, napadne aj človeka. Najútočnejšie sú polokrotké aligátory, ktoré ľudia kŕmia, trápia a dráždia. Tie, ktoré žijú divo, sú plaché. Odhaduje sa, že americký aligátor môže žiť vo voľnej prírode 20 až 30 rokov, zatiaľ čo v zajatí sa môže dožiť približne 90 rokov.
ČLENENIE
KRÁĽOVSTVO - zvieratá
KMEŇ - chordáty
PODKMEŇ - stavovce
TRIEDA - plazy
RAD - krokodílotvaré
ČELAĎ - krokodílovité
ROD - aligátor