Albatros sťahovavý

Albatros sťahovavý (Diomedea exulans) - má zo všetkých vtákov najdlhšie krídla.
VZHĽAD
Je známe, že tento veľký vták preletí nad otvoreným morom až 10000 kilometrov a to kvôli svojim krídlam, ktorých rozpätie dosahuje až 3,5 metra.
Perie dospelých albatrosov sťahovavých sa pohybuje od čisto bielej po tmavohnedú a krídla od úplne načernalých až po kombináciu čiernej s bielymi krytmi a lopatkami. Samce majú v priemere dlhšie zobáky, chvosty a krídla ako samice.
Anglickí námorníci ho pomenovali "gooney", čo pochádza zo starého anglického slova a znamená "hlupáčik". Albatrosy sa však nezdajú byť hlúpymi, keď lietajú. Toto pomenovanie im pristane iba vtedy, keď sú na zemi, pretože sa nemotorne pohybujú. Vo vzduchu sú však kráľmi.
VÝSKYT
Albatros hniezdi v kolóniách na malých ostrovoch, ktoré sú charakteristické rašelinovými pôdami, trsnatou trávou, ostricami, machmi a kríkmi - trochu na server od antarktického kontinentu. Pohybuje sa po všetkých južných moriach. Hniezdia v chránených oblastiach na náhorných plošinách, hrebeňoch, rovinách alebo údoliach. Mimo obdobia rozmnožovania sa albatrosy sťahovavé nachádzajú iba na otvorenom oceáne, kde je dostatok potravy.
POTRAVA
Živia sa malými rybami, kôrovcami a živočíšnym odpadom, ktorý pláva na mori. Niekedy jedia tak nadmieru, že nie sú schopní lietať a tak iba bezmocne odpočívajú na vode. Sú náchylní sledovať lode kvôli odpadu.
SPRÁVANIE A ROZMNOŽOVANIE
Niektorí jedinci môžu dosiahnuť pohlavnú dospelosť vo veku 6 rokov. Nezrelé, nerozmnožujúce sa jedince sa vrátia na miesto rozmnožovania. Albatrosy sťahovavé majú dvojročný cyklus rozmnožovania a páry s mláďatami z predchádzajúcej sezóny ko-existujú v kolóniách s páriacimi sa pármi.
Samce lokalizujú a opätovne využívajú staré hniezda, ale niekedy vytvárajú aj nové. Samice prichádzajú neskôr, v priebehu niekoľkých týždňov. Albatrosy majú stratégiu monogamného párenia a vytvárajú párové putá na celý život. Samice sa môžu dočasne spárovať s inými samcami, ak ich partner alebo hniezdo nie sú ľahko viditeľné.
K páreniu dochádza zvyčajne okolo decembra. "Znásilnenia" mimo páru sú časté aj napriek ich monogamnej stratégií párenia. Páry hniezdia na svachoch alebo údoliach, zvyčajne v kryte tráv alebo kríkov. Hniezda sú priehlbiiny vystlané trávou, vetvičkami a zeminou. Samice znesú jedno vajce a ak inkubácia alebo odchov zlyhá, páry zvyčajne počkajú do nasledujúceho roka, aby to skúsili znova. Obaja rodičia inkubujú vajíčka, čo v priemere trvá asi 78 dní.
Po vyliahnutí mláďa kŕmia asi 4 až 6 týždňov. Samice aj samce striedavo hľadajú potravu na mori. Mláďatá sú úplne nezávislé od svojich rodičov od okamihu keď vyletia.
ČLENENIE
KRÁĽOVSTVO - zvieratá
KMEŇ - chordáty
PODKMEŇ - stavovce
TRIEDA - vtáky
RAD - víchrovníkotvaré
ČELAĎ - albatrosovité
ROD - albatros